Alkoholizm to uzależnienie, z którego można się wyleczyć. Wymaga to jednak bardzo dużej motywacji i zaangażowania, a także kompleksowego wsparcia, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej czy emocjonalnej. Jak skutecznie walczyć z nałogiem? Poznaj metody leczenia alkoholizmu, cieszące się największym wskaźnikiem efektywności.
Jak wygląda diagnoza alkoholizmu?
Diagnoza alkoholizmu to złożony proces. Czasem o uzależnieniu świadczy nie tylko wyraźne nadużywanie trunków, ale również i codzienna lampka wina czy piwo, wypite po każdym ciężkim dniu w pracy. Specjalista ma za zadanie ocenić więc objawy i wzorce spożywania alkoholu, co pozwala określić skalę problemu. Jeśli zostanie on potwierdzony, warto rozważyć leczenie uzależnienia od alkoholu w Dublinie, o którym przeczytasz na proponowanej stronie. Na uwagę zasługuje tutaj bowiem wysoka efektywność działań, potwierdzona przez coraz większą liczbą pacjentów. Zanim jednak to nastąpi, konieczna będzie analiza kilku istotnych wskaźników. Mowa tutaj o:
- ilości wypijanego alkoholu,
- kontroli nad procesem jego spożywania,
- problemów społecznych i zdrowotnych, u podstaw których leży sięganie po alkoholowe trunki.
W trakcie diagnozy pomocne okazują się więc badania laboratoryjne, wywiad kliniczny i kwestionariusz samooceny. Taka kompleksowa ocena daje pełen obraz problemu, pozwalając określić jego nasilenie i stanowiąc tym samym wstęp do rozpoczęcia procesu leczenia.
Jak rozpocząć walkę z nałogiem?
Uzależnienie od alkoholu to poważny problem, a powrót na ścieżkę trzeźwości nie jest łatwym zadaniem. To właśnie dlatego osoby, borykające się z alkoholizmem, potrzebują na ogół profesjonalnego wsparcia. Takie gwarantuje tzw. wszywka alkoholowa, bazująca na substancji czynnej, określanej w medycynie mianem disulfiramu. Powoduje on zahamowanie procesu trawienia alkoholu w organizmie, co przekłada się na silne dolegliwości, towarzyszące jego spożyciu. Więcej o tej metodzie dowiesz się ze strony wspomnianego już gabinetu z Dublina: https://www.helpmewithalcohol.eu/pl/informacje-o-metodzie/, na której dokładnie opisano jej przebieg. Aby jednak wszywka alkoholowa przyniosła oczekiwane rezultaty, leczenie musi opierać się na silnej motywacji i chęci powrotu do trzeźwości, odgrywających kluczową rolę w procesie trzeźwienia.
Jaką rolę w leczeniu alkoholizmu odgrywa psychoterapia?
Psychoterapia już od wielu lat stanowi jedną z najważniejszych metod walki z uzależnieniem od alkoholu. To właśnie dzięki niej możliwe staje się bowiem:
- dotarcie do problemu, leżącego u podłoża nadużywania alkoholu,
- wypracowanie mechanizmów, pozwalających radzić sobie z emocjami, bez konieczności sięgania po środki odurzające,
- zmiana negatywnych wzorców myślenia, dzięki zrozumieniu, jakie postawy prowadzą do sięgania po alkohol,
- zwiększenia poczucia własnej wartości, które często pogarsza się w związku z nałogiem.
Jak nietrudno zauważyć, walka z alkoholizmem obejmuje zarówno farmakologie, jak i wsparcie psychiczne. Taka kompleksowa pomoc to bowiem klucz do sukcesu w zachowaniu wstrzemięźliwości i pozostaniu na ścieżce trzeźwości po zakończeniu leczenia.
Jaką formę przybiera terapia uzależnień?
Wiesz już, że leczenie alkoholizmu może przybierać różną formę. Wszywka alkoholowa stanowi bowiem doskonały przykład terapii awersyjnej, w wyniku której osoba uzależniona powstrzymuje się przed spożywaniem alkoholu w obawie przed nieprzyjemnymi dolegliwościami fizycznymi. Psychoterapia z kolei oddziałuje na jej umysł, pozwalając wykształcić właściwe mechanizmy, które przydają się w walce z uzależnieniem. Z biegiem czasu terapia może przyjąć postać wsparcia grupowego lub rodzinno-terapeutycznego, co uwarunkowane będzie w znacznej mierze stanem pacjenta i jego aktualnymi potrzebami. W każdym przypadku osoba uzależniona musi być jednak gotowa na zmiany, uczestnicząc aktywnie w rozwiązywaniu swoich problemów.